środa, 23 maja 2018

Europa Belgia Brugia p.w. św. Magdaleny i św. Katarzyny

Kościół p.w. św. Magdaleny i św. Katarzyny w Brugii w Belgii

Wolno stojący, neogotycki kościół parafialny, jeden z najwcześniejszych neogotyckich kościołów na kontynencie. Trójnawowy, nieorientowany typu bazylikalnego.

1270-1272: założenie Parafii św. Katarzyny jako parafii Parafii O.L. po wybudowaniu drugiego muru miejskiego parafia służy obszarowi, który częściowo znajduje się wewnątrz, a częściowo poza murami miasta.

1578: rozbiórka ówczesnego kościoła H. Catherina w Assebroek. Przez trzy stulecia parafia korzystała z kościołów ewakuacyjnych na dawnym kościele Willemines i kaplicy szpitala Magdalena (w latach 1804-1853).

1801: część parafialna spoza miasta przyłączona jest do parafii Assebroek O.L.V.

Po 1804 r .: zmiana nazwy z św. Katarzyny na parafię św. Magdaleny
.
1850: zakup przez miasto dawnego ogrodu klasztornego na park miejski
.
1851-1853: budowa kościoła przez architekta P. Buycka (Brugia) na podstawie projektu angielskiego architekta T.H. King, czyli zaprojektowany z wiedzą i szacunkiem dla lokalnych, architektonicznych tradycji i tradycyjnych materiałów budowlanych i technik budowlanych. Prace prowadzone przez wykonawcę A. Verbeke.

1858-1864: budowa wieży przez wykonawcę Brugii L. Denysa, pierwotnie przełożono z powodu braku pieniędzy.

1870: malowanie murowanej cegły we wnętrzu szarą warstwą wykończeniową.

1910: ze względu na zły stan malowania, ściany wewnętrzne pokryto nową dekoracyjną polichromią (malarz dekoracyjny Tienen A. Van Gramberen).

1951: odbudowa wieży, ścian i dachów stolarskich. architekt J. De Coster (Brugia).

1961: Po Soborze Watykańskim II, przemalowano wnętrze kościoła (architekt J. Lansoght (Brugia)) w kolorze złamanej bieli, tak zwany "Pierre de France" dla elementów konstrukcyjnych.

1968: rekonstrukcja zakrystii.

2002: w ramach "Stolicy Kultury Brugii 2002" kościół został "odnowiony i odłączony od tradycji ściśle chrześcijańskiej" przez architekta wnętrz T. Callebout.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecam

Europa Polska Zakrzewo pałac

Pałac w Zakrzewie - Opis PolskieZabytki.pl

Najczęściej wyświetlane