niedziela, 13 maja 2018

Europa Andora Andora la Vella p.w. św. Estebana

Kościół  p.w. św. Estebana w Andora la Vella w Andorze

Kościół parafialny Sant Esteve w Andorra la Vella znajduje się pośrodku starego miasta w stolicy Andory. Oryginalnie romański, został zmodyfikowany i rozszerzony przy różnych okazjach, ostatnim i najważniejszym w XX wieku.

Oryginalne dzieło zachowało półokrągłe romańskie absydy (XIII wiek), największe w Andorze. Z zewnątrz apsyda przedstawia dekorację wykonaną za pomocą fryzu zęba oraz łuków i pasów Lombardzkie. Dzwonnica o planie kwadratu jest smukła, trzykondygnacyjną wieżą bez dekoracji. Innymi elementami architektonicznymi, które należy podkreślić, są górne piętra dzwonnicy i stare drzwi świątyni (obecne boczne wejście), które zostały przebudowane w 1940 roku według projektów katalońskiego architekta Josepa Puiga i Cadafalcha.

We wnętrzu można podziwiać różne barokowe ołtarze, niektóre z nich bardzo dobrej jakości, takie jak San Juan Bautista lub Santa Llúcia. Godna uwagi jest również romańska belka polichromowa, która musiała być podtrzymywana przez baldachim, tak zwane Quadre de les ènimes , Joan Casanovas i różnych złotników.

W przeszłości w freskach dzisiejszych rozproszonych tematów apokaliptycznych były interesujące freski z romantycznymi freskami, a także te z bocznej apsydy, które zachowały się w Narodowym Muzeum Sztuki Katalonii w Barcelonie. Obrazy te są dziełem mistrza z Andory, wykonanego w drugiej połowie XII wieku.

W absidioli istnieją dwie sceny odnoszące się do św. Jana Chrzciciela, z których jednym jest pojawienie się anioła w Zacarach. Poza łukiem postać, która wypełnia trzy słoiki z wodą, wydaje się być związana ze ślubem w Kanie Galilejskiej. Sakramentalna symbolika wody, ukryta w tych obrazach, może wskazywać, że ta mała apsyda zawierała chrzcielnicę. Pozostałe obrazy, które były eksponowane, były częścią dekoracji centralnej apsydy. W przeciwieństwie do innych przypadków reprezentowane są sceny związane z Pasją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecam

Europa Polska Zakrzewo pałac

Pałac w Zakrzewie - Opis PolskieZabytki.pl

Najczęściej wyświetlane