Moje podróże po Polsce i Europie.
Miejsca ciekawe, historyczne, zobaczone przypadkiem albo celowo.
środa, 31 lipca 2019
piątek, 19 lipca 2019
Europa Polska Kosztowo p.w. św. Anny
Kościół p.w. św. Anny w Kosztowie
Kościół został założony i wyposażony w XIII w. przez ród Pałuków. W aktach wspomniany po raz pierwszy w 1372 r., gdy jest mowa o proboszczu gnieźnieńskim Mikołaju z Kosztowa. Od XVI w. parafia należała do archidiakonatu kamieńskiego. W okresie reformacji, gdy luteranizm bardzo się rozszerzył w sąsiednich parafiach, gdy brutalnie gnębiono katolików, parafia kosztowska trwała przy wierze Ojców, zyskując nazwę "Wyspa wierności". W 1653 r. wizytował parafię archidiakon kamiński Trzebnic. Zachowany dotąd akt wizytacyjny opisuje kościół drewniany pod wezwaniem św. Anny. Obraz patronki zwany Święta Anna Samotrzecia znajduje się w wielkim ołtarzu. W 1733 r. kosztem Józefa Otto Trampczyńskiego postawiono kościół w mur pruski. W okresie, kiedy proboszczem parafii był ks. Kazimierz Pydynkowski, wybudowano północną część plebanii. Z okresu 1853 - 1880 zachowały się wszystkie akta personalne i liczne akta parafialne. Ówczesny proboszcz ks. Józef Tesmer w 1885 r. wybudował zachodnią część plebanii. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym, który został przez niego założony w 1885 r. Ks. Jan Tesmer przystąpił w 1888 r. do wybudowania kościoła, który dzisiaj możemy podziwiać. Wyposażenie kościoła pochodzi z wcześniejszego szachulcowego kościoła: ołtarz główny barokowy z XVII w., ambona i chrzcielnica rokokowa z II poł. XVIII w.
wtorek, 16 lipca 2019
Europa Republika Czeska Kutna Hora p.w. Wniebowzięcia Marii Panny i św. Jana Chrzciciela
Katedra p.w. Wniebowzięcia Marii Panny i św. Jana Chrzciciela w Kutnej Horze w Republice Czeskiej
Unikatowy zabytek UNESCO - katedra Wniebowzięcia Marii Panny i św. Jana Chrzciciela w Sedlcu koło Kutnej Hory to klasztorna świątynia najstarszego opactwa cystersów w Czechach (założony w 1142 r.). Wraz ze kostnicą sedlecką świątynia tworzy jednolity kompleks najstarszej części Kutnej Hory. Katedra została zbudowana w latach 1290 - 1320, jest kombinacją północno-francuskiej gotyckiej architektury katedralnej z elementami niemieckimi.
Po inwazji husyckiej w XV w. katedra została w ruinach, ale i tak robiła tak monumentalne wrażenie, że w 1681 roku zdobyła oznaczenie SPLENDISSIMA BASILICA - najwspanialsza bazylika. Na przełomie XVII i XVIII wieku katedra została odnowiona w stylu barokowego gotyku przez Jana Blažeja Santini-Aichla. Ten do budowli zakomponował unikalne na skalę światową samonośne elementy budowlane - sklepienie zwane "czeskim plackiem” oraz schody spiralne. Po zniesieniu sedleckiego klasztoru przez Josefa II i założeniu fabryki tytoniu w dawnych budynkach klasztornych, katedra zaczęła służyć jako kościół rzymskokatolicki.
W świątyni znajdują się cenne zabytki artystyczne, takie jak obrazy P. Brandla, M. L. Willmanna, J. K. Liški i dalszych. W katedrze jest udostępnione pierwsze poddasze, którym można dojść na chór frontu zachodniego. Skarbiec świątyni ukrywa jeden z najcenniejszych klejnotów Europy środkowej - oryginalną Monstrancję Sedlecką. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, jest to jedna z najstarszych zachowanych monstrancji gotyckich na świecie.
Czescy święci.
św. Anna Naucza Marię
Ukrzyżowanie
śmierć św. Józefa
św. Julian z Lież
relikwie św. Wincentego
relikwie św. Feliksa
kaplica św. Panny Mari Siedleckiej
Europa Republika Czeska Kutna Hora p.w. św. Jana Nepomucena
Kościół p.w. św. Jana Nepomucena w Kutnej Horze w Republice Czeskiej
Budynek kościóła św. Jana Nepomucena jest pod wieloma względami niezwykły co do oczekiwań od architektury lokalnej. Projekt opracował F. M. Kaňka w latach 1734-1754 a wygląd ostateczny pomógł budowli nadać sławny K. I. Dientzenhofer. Finansowania budowli podjęło się miasto, finansowano ją z dochodów zadusznych oraz przy pomocy darów osób prywatnych. Powstało dzieło niezwykle cenne oraz jednolite zarówno w swoim programie architektonicznym, jak i dekoracyjnym. Wymienić należy przede wszystkim malowidło sufitowe przedstawiające legendę o św. Janie Nepomucenie autorstwa J. Riedelmayera i F. X. Palka. Fasada budynku ozdobiona jest posągami św. Wojciecha i św. Prokopa, które znajdują się w niszach bocznych. Kościół służył i był utrzymywany jako kościół filialny kościoła rzymskokatolickiego. Po dokończeniu budowy kutnohorskiej szkoły realnej (na pobliskim placu Komenského náměstí w 1857 r.) stał się kościołem studenckim. W 1951 r. funkcja liturgiczna kościoła nagle została zakończona, a administracja kościoła została zmuszona do bezpłatnego wynajęcia kościoła miastu. Wyposażenie wnętrza częściowo zdeponowano w depozytach kościoła lub przeniesione do innych pobliskich kościołów. Kościół następnie służył jako magazyn obrony cywilnej, remiza strażacka i do układania odpadów budowlanych. Części wyposażenia, które nie mogły zostać przeniesione, zostały następnie zniszczone i częściowo skradzione.
Ambitna rekonstrukcja kościoła przebiegała od 1980 roku. Wnętrze odnowiono w latach 1997-2000 kosztem prawie 13 milionów koron.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Polecam
Najczęściej wyświetlane
-
Pomnik Karola IV w Pradze w Republice Czeskiej - OPIS WIKIPEDIA Pomnik Karola IV, wzniesiony w 1848 r. z okazji pięćsetnej rocznicy zał...