Katedra p.w. Wniebowzięcia Marii Panny i św. Jana Chrzciciela w Kutnej Horze w Republice Czeskiej
Unikatowy zabytek UNESCO - katedra Wniebowzięcia Marii Panny i św. Jana Chrzciciela w Sedlcu koło Kutnej Hory to klasztorna świątynia najstarszego opactwa cystersów w Czechach (założony w 1142 r.). Wraz ze kostnicą sedlecką świątynia tworzy jednolity kompleks najstarszej części Kutnej Hory. Katedra została zbudowana w latach 1290 - 1320, jest kombinacją północno-francuskiej gotyckiej architektury katedralnej z elementami niemieckimi.
Po inwazji husyckiej w XV w. katedra została w ruinach, ale i tak robiła tak monumentalne wrażenie, że w 1681 roku zdobyła oznaczenie SPLENDISSIMA BASILICA - najwspanialsza bazylika. Na przełomie XVII i XVIII wieku katedra została odnowiona w stylu barokowego gotyku przez Jana Blažeja Santini-Aichla. Ten do budowli zakomponował unikalne na skalę światową samonośne elementy budowlane - sklepienie zwane "czeskim plackiem” oraz schody spiralne. Po zniesieniu sedleckiego klasztoru przez Josefa II i założeniu fabryki tytoniu w dawnych budynkach klasztornych, katedra zaczęła służyć jako kościół rzymskokatolicki.
W świątyni znajdują się cenne zabytki artystyczne, takie jak obrazy P. Brandla, M. L. Willmanna, J. K. Liški i dalszych. W katedrze jest udostępnione pierwsze poddasze, którym można dojść na chór frontu zachodniego. Skarbiec świątyni ukrywa jeden z najcenniejszych klejnotów Europy środkowej - oryginalną Monstrancję Sedlecką. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, jest to jedna z najstarszych zachowanych monstrancji gotyckich na świecie.
Czescy święci.
św. Anna Naucza Marię
Ukrzyżowanie
śmierć św. Józefa
św. Julian z Lież
relikwie św. Wincentego
relikwie św. Feliksa
kaplica św. Panny Mari Siedleckiej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz