Kościół p.w. św. Mikołaja w Bilbao w Hiszpanii
Kościół św. Mikołaja w Bilbao powstał w miejscu, gdzie w czasach średniowiecza stały domki tutejszych rybaków. Według wielu podań na miejscu dziś stojącego tu budynku sakralnego stała kaplica, która poświęcona była patronowi żeglarzy – właśnie św. Mikołajowi. Kaplica ta istniała tu aż do 1740 roku. W tym czasie była to siedziba jednej z 4 parafii rzymskokatolickich w Bilbao.
W 1553 roku miejsce to uległo niszczącej sile żywiołu. Powódź, która nawiedziła tę część miasta spowodowała, że zniszczona została dzwonnica kaplicy, którą ze względów bezpieczeństwa musiano rozebrać w 1582 roku. Rozważano nawet rozbiórkę innych części kaplicy, ale dzięki hojności kupca Juana de Bengoechea podjęto próby odbudowania świątyni. Niestety w roku 1740 ostatecznie podjęto decyzję o rozbiórce z powodu złego stanu budynku.
Zaledwie 3 lata później, 6 grudnia 1743 roku, w dniu św. Biskupa Mikołaja – patrona rybaków i wcześniej stojącej tu kaplicy, położony został kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. Powstawała ona przez kolejne 13 lat. Pierwsze 11 lat przeznaczone zostały na budowę murów i fasad budynku. Ostatnie 2 lata to okres, kiedy w świątyni miały miejsce prace wykończeniowe. Wtedy także powstał przepiękny, rzeźbiony w drewnie ołtarz, którego twórcą był słynny rzeźbiarz Juan Pascual de Mena.
Kościół został oficjalnie otwarty 11 sierpnia 1756 roku. Wtedy także miało miejsce przeniesienie Najświętszego Sakramentu z Santiago do nowo powstałej świątyni, będącej siedzibą nowej parafii katolickiej. Ku czci nowej świątyni oraz wielkiego wydarzenia dla miasta Bilbao, na Arenal de Bilbao odbyły się trwające od 19 do 21 sierpnia walki byków.
Kolejne lata w Hiszpanii upłynęły pod znakiem inwazji Francuzów i armii Napoleona, która obrała sobie za cel między innymi baskijskie miasto Bilbao. Kościół św. Marcina odegrał w tym czasie ważną rolę – tutaj bowiem odbyły się zebrania z okazji proklamacji Konstytucji Kadyksu (Cadiz).
Na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Dominium zajmowano się nie tylko poprawnością tekstu nowego dokumentu, ale także omawiano kwestie obronności. Podczas obrad kościół był zamknięty dla wiernych, którzy w tym czasie nie mogli uczestniczyć w nabożeństwach. Świątynia spełniła swoją administracyjną rolę, by po 2 latach przejść generalny remont i z powrotem otworzyć swoje podwoje wiernym.
W czasie wojen karlistowskich (wojny domowe o sukcesję w Hiszpanii, mające miejsce w XIX wieku), między 1835 a 1873 rokiem, świątynia znów przyczyniła się w działaniach cywilnych. Stała się między innymi składem amunicji, czy pełniła funkcję odlewni broni. Ponownie do służby wiernym powołano ją dopiero pod koniec XIX wieku.
Przez wiele lat charakter budowli zmieniał się jak w kalejdoskopie – raz używany jako zastępczy budynek do celów cywilnych, innym razem spełniał swoją przypisaną od początku funkcję. Po zakończeniu działań wojennych podczas walki o tron Hiszpanii pozostawiony przez Ferdynanda VII, Kościół św. Mikołaja został oddany w ręce wiernych, który do dziś przychodzą do świątyni, by modlić się i celebrować katolickie święta.
Wygląd
Kościół św. Mikołaja w Bilbao utrzymany jest w stylu barokowym Jego przednia fasada wraz z głównym wejściem do świątyni oraz dwiema wieżami po obu stronach falangi nie pozostawiają złudzeń w jakim stylu budowany był kościół. Na szczególną uwagę zasługuje wybudowana na planie ośmioboku główna nawa kościoła. Wygląda podobnie do rzymskiej rotundy, ale różnią ją od niej ostre boki.
Także wnętrze utrzymane jest w barokowym klimacie. Powstały na przestrzeni lat 1754-1756 ołtarz autorstwa Juana Pascuala de Mena to także wspaniały przykład sztuki barokowej. W całości wyrzeźbiony w drewnie ołtarz przedstawia postaci biblijne oraz patrona świątyni, św. Mikołaja. Świetnie prezentują się także ławy kościelne, które doskonale harmonizują z ciemnobrązowym ołtarzem i kontrastującymi z nim jasnymi figurami postaci. Całość została wykonana z drewna orzechowego.
Na zewnątrz zobaczyć możemy charakterystyczne drzwi wejściowe wraz ze znajdującym się nad nimi wizerunkiem św. Mikołaja oraz przedstawicieli rodzin rybackich. Po obu stronach ponad fasadą unoszą się dwie strzeliste wieże, a między nimi dobudowana w późniejszym okresie dzwonnica z zegarem.
Kościół św. Mikołaja w Bilbao można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:30 do 13:00 oraz od 17:30 do 19:30. Obiekt znajduje się przy Placu św. Mikołaja (Plaza San Nicolas 1).
Kościół św. Mikołaja to miejsce, gdzie warto wybrać się nie tylko samemu, ale i z rodziną. To także doskonała okazja, by opowiedzieć starszym dzieciom historię o biskupie, który stał się pierwowzorem i inspiracją dla dzisiejszej tradycji Świętego Mikołaja. Być może wizyta w tym miejscu stanie się jedną z bardziej odkrywczych, a z pewnością skłaniających do refleksji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz